bib

BIBLIOTEKA SZKOLNA
CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach: 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

Poniedziałek

7.45-15.00

Wtorek

7.45-15.00

Środa

7.45-14.45

Czwartek

7.45-14.45

Piątek

7.45-14.45

 

 

BIBLIOTEKA DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

BDMDC

 

SLEEVEFACE W sp12 01

ktoczyta

CZYTAJ!!!

 

Trochę historii naszej szkolnej biblioteki...

Wraz z powstaniem szkoły w 1957r. działalność rozpoczęła biblioteka szkolna. Jej organizatorem była pani Sabina Szorc, która prowadziła działalność bibliotekarską przez pierwsze lata istnienia. Na koniec 1958r. biblioteka liczyła 1830 woluminów, na koniec 1959r. - 2205, na koniec 1961r. - 3217. Zakupów książek dokonywano z pieniędzy państwowych i pochodzących z Komitetu Rodzicielskiego. W 1962r. biblioteka otrzymała etat bibliotekarski. Nastąpiła zmiana na stanowisku bibliotekarza i  prowadzeniem biblioteki zajęła się pani Kucharczyk. Biblioteka nadal szybko się rozwijała i na koniec 1963r. księgozbiór rozrósł się do 4223 woluminów.

Każdego roku, zwłaszcza w Dniach Oświaty, Kultury i Prasy biblioteka razem z Samorządem szkolnym organizowała różne uroczystości poświęcone książce: wystawy, konkursy czytelników, kiermasze i akademie.

W 1964r. prowadzenie biblioteki objęli nauczyciele: Kazimiera Albrecht i Zygmunt Albrecht.

Rok 1965 biblioteka liczy 5011 woluminów, 1968r. - 6255, 1969r. - 6624, maj 1970r. - 6722 woluminów. Każdego roku zwiększano budżet szkoły przeznaczony na zakup nowych książek. Książki kupowano w zależności od potrzeb, lektury - zwłaszcza obowiązkowe - komplety liczące od 25 do 35 tomów każdego tytułu.

W bibliotece działał tzw. kącik czytelniczy, Koło Miłośników Książki.
                                                                                                                                       
Opracowano na podst. kroniki szkolnej

   DBibliotek

Aktualnie biblioteka posiada około 11 tysięcy woluminów, z czego zaznaczyć trzeba, że numeracja inwentarza głównego przekroczyła już 23500 (różnica wynikająca z ubytków, książek zniszczonych i zagubionych przez czytelników).

    W ofercie "książkowej" biblioteki znajdują się pozycje lekturowe dla klas I-VI, literatura dziecięca, powieści i opowiadania, książki popularnonaukowe, encyklopedie, słowniki.
    W bibliotece znajduje się również sprzęt audiowizualny (odbiornik telewizyjny, odtwarzacz VHS/DVD) oraz niewielka ilość materiałów audiowizualnych pochodzących głównie z darów od czytelników.

    W 2006r. biblioteka wzbogaciła się o cztery komputery z dostępem do sieci Internet  i urządzenie wielofunkcyjne w ramach środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tym samym stała się Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej.

    Od 2009r. biblioteka dysponuje nowoczesnym projektorem multimedialnym wraz z notebookiem oferując możliwość wzbogacania przekazu materiału edukacyjnego.


Kwiecień to miesiąc, w którym na całym świecie obchodzone są dwa święta związane z książką i czytelnictwem.

2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ma on na celu rozpowszechnianie  książek dla dzieci oraz wspieranie czytelnictwa najmłodszych odbiorców literatury. Datę tę wybrano nieprzypadkowo - jest to rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena - jednego z najsłynniejszych światowych baśniopisarzy.

 Święto zostało ustanowione w 1967 i po raz pierwszy obchodzone było w Szwecji. Każdego roku gospodarzem dnia książki dziecięcej jest inny kraj.

 23 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Pomysł na święto narodził się w Katalonii, regionie północno-wschodniej Hiszpanii. Ten dzień jest też świętem narodowym Katalonii, której patronem jest św. Jerzy. Legenda głosi, ze pokonał on smoka zagrażającego miastu. Z kropel krwi potwora wyrastać miały czerwone róże. W rocznicę tego wydarzenia mężczyźni obdarowywali kobiety różami, sami w zamian otrzymywali upominki w postaci książek.

Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. Było to w 1709 roku.16 września 1956 roku weszła w życie konwencja genewska o ochronie praw autorskich. Polska przystąpiła do konwencji w 1976 roku. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczony jest znak zastrzeżenia praw autorskich "copyright".


Od 1999 roku w październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 roku był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship - IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego).

 

Hasło obchodów MMBS 2017: Książka nas łączy 

MMBS 2017

 

Hasło obchodów MMBS 2016: Książka to dopiero początek...

MMBS 2016

 

Hasło obchodów MMBS 2015: Biblioteki szkolne rządzą

MBS 2015

Hasło obchodów MMBS 2014: Kto czyta książki, ten żyje podwójnie

biblioteki

Hasło obchodów MMBS 2013: Biblioteki szkolne –bramy do życia

mmbs2013